NÁZOV PROJEKTU:
Perzistencia v inflácii, cenová stabilita a výkonnosť eurozóny (VEGA/1/0793/19)

Vedúci projektu:
doc. Ing. Rajmund Mirdala, PhD.

Riešiteľský tím:
doc. Ing. Marianna Siničáková, PhD., Ing. Júlia Ďurčová, PhD., Ing. Veronika Šulíková, PhD., Ing. Ľubica Štiblárová, PhD., Ing. Leoš Šafár, PhD., Ing. Zuzana Čarnogurská, PhD.

Doba riešenia:
január 2019 – december 2021

ANOTÁCIA PROJEKTU:
Zmenu vnímania cenovej stability možno považovať za jeden z kľúčových fundamentálnych poznatkov, ktorý dovýkonu menovej politiky vniesla ostatná hospodárska kríza. Deflačné, resp. dezinflačné tlaky brzdiace preekonomický rast nevyhnutnú miernu infláciu a nízka účinnosť opatrení menových autorít na stimulovanie inflácie upriamili pozornosť ekonómov na skúmanie perzistencie v inflácii. Jej prítomnosť pritom oslabuje úspešnosť menových autorít pri dosahovaní stabilnej inflácie v obdobiach, keď sa inflácia nachádza pod, resp. nad cielenou úrovňou. Hlavným zámerom projektu bude kvantifikovať rozsah perzistencie v inflácii a jej štruktúrnych čŕt v členských krajinách eurozóny a krajinách v globálnom meradle. Objasnenie perzistencie v inflácii a jej kľúčových faktorov v jednotlivých krajinách s ohľadom na definíciu inflačného cieľa, menovo-politickú stratégiu, režim menového kurzu a ďalšie ekonomické fundamenty nám umožní revidovať súčasný menovo-politický rámec eurozóny a sformulovať návrhy na jeho úpravu.


NÁZOV PROJEKTU:
Ekonomické súvislosti a perspektívy účasti Slovenskej republiky na fragmentácii produkčných aktivít v rámci globálneho hodnotového reťazca (VEGA/1/0961/16)

Vedúci projektu:
doc. Ing. Rajmund Mirdala, PhD.

Riešiteľský tím:
Ing. Ľudmila Bartóková, PhD., Ing. Júlia Ďurčová, PhD., Ing. Oľga Nosáľová, PhD., Ing. Manuela Raisová, PhD., Ing. Gabriela Koľveková, PhD., PhDr. Daniela Palaščáková, PhD.

Doba riešenia:
január 2016 – december 2018

ANOTÁCIA PROJEKTU:
Dlhodobé štruktúrne zmeny v celosvetovej ekonomike, ako prirodzený dôsledok globalizácie a internacionalizácie ekonomického diania, sú vnímané ako primárne faktory medzinárodnej fragmentácie produkčných aktivít. Vychádzajúc z nedostatkov v tradičných prístupoch k hodnoteniu účasti krajín v procese medzinárodnej deľby práce bude projekt primárne orientovaný na analýzu podstatných čŕt tvorby pridanej hodnoty na odvetvovej úrovni v SR v kontexte medzinárodnej fragmentácie produkčných aktivít na báze využitia input-output tabuliek. Výsledok analýzy umožní objasniť širšie ekonomické súvislosti účasti SR v globálnom hodnotovom reťazci. Podstatné zistenia budú východiskom pre formuláciu hospodársko-politických odporúčaní podnecujúcich také odvetvové štruktúrne zmeny, ktoré by zvyšovali pozitívne makroekonomické a mikroekonomické efekty vyplývajúce z aktívneho pôsobenia SR v globálnych hodnotových reťazcoch.


NÁZOV PROJEKTU:
Vplyv hospodárskej krízy na členské krajiny Hospodárskej a menovej únie z pohľadu teórie optimálnej menovej oblasti (VEGA/1/0892/13)

Vedúci projektu:
doc. Ing. Rajmund Mirdala, PhD.

Riešiteľský tím:
Ing. Ľudmila Bartóková, PhD., Ing. Júlia Ďurčová, PhD., Ing. Barbora Gontkovičová, Ing. Oľga Nosáľová, PhD., Ing. Manuela Raisová, PhD.

Doba riešenia:
január 2013 – december 2015

ANOTÁCIA PROJEKTU:
Hospodárska kríza výrazne ovplyvnila rastový potenciál členských krajín Hospodárskej a menovej únie (HMÚ). Súčasne vyvolala polemiku o postavení a úlohe eura. Predmetom širších diskusií sa tak stáva otázka,či súčasné problémy HMÚ, sú dôsledkom „neoptimálnych“ lokálnych politík členských štátov, alebo „neoptimálnej“ menovej únie. Cieľom predkladaného projektu bude, na základe poznania teórie k danej problematike, analyzovať príčiny rozdielnych prejavov hospodárskej krízy v krajinách HMÚ s akcentom na úroveň plnenia kritérií optimálnej menovej oblasti (OMO). Podstatný priestor bude venovaný pôsobeniu fiškálnej politiky, ktorej rastúci proticyklický potenciál v podmienkach prebiehajúcej menovej integrácie je oslabovaný dôsledkami dlhovej krízy, fiškálnymi konsolidačnými opatreniami a v neposlednom rade, rodiacimi sa tendenciami k fiškálnemu federalizmu v krajinách EÚ. Poznanie širších súvislostí priebehu a dôsledkov hospodárskej krízy v krajinách HMÚ nám umožní objasniť stabilizačný potenciál národných fiškálnych politík.


NÁZOV PROJEKTU:
Regionálny trh práce v podmienkach hospodárskej recesie  (VEGA/1/0630/10)

Vedúci projektu:
doc. Emília Krajňáková, CSc.

Doba riešenia:
január 2010 – december 2011

ANOTÁCIA PROJEKTU:
Výskumná úloha je venovaná analýze a zisteniu aktuálnych zmien na regionálnom trhu práce pod vplyvom tých hospodárskych a legislatívnych procesov, ktoré sa realizujú po vstupe Slovenska do EÚ. Predmetom zistení sú posuny v štruktúre pracovných miest a príležitostí pod vplyvom prílevu zahraničných investícií a štruktúrnych zmien v jednotlivých sférach hospodárskej výroby Východoslovenského regiónu. Zároveň sa skúma, ako tieto procesy ovplyvňujú zmeny v kvalitatívnych charakteristikách na strane dopytu po práci – požiadavkách na odborné, kvalifikačné, psychologické zručnosti pracovníkov. Logickým zavŕšením týchto analýz je zistenie pomeru v ponuke a dopyte na regionálnom trhu práce a jeho zmene pod vplyvom hospodárskej recesie, spôsobenej svetovou hospodárskou a finančnou krízou.

ANOTÁCIA VÝSLEDKOV RIEŠENIA PROJEKTU:
Výsledkom boli zistené hodnoty, fakty a odporúčania pre prax. Z hypotézy zameranej na pracovníkov s vysokým potenciálom vyplynula potreba aplikovať a merať prístup podpory týchto zamestnancov v podnikoch s cieľom znížiť migráciu. Hypotéza o harmonizácii vzdelávacieho systému dala vznik ukazovateľu vzdelanostnej kapacity regiónov, publikovaného v karentovanom časopise. Overený ukazovateľ má slúžiť pre samosprávy, podniky a univerzity. Rovnako ako predstihový ukazovateľ, produktivita práce, majú za cieľ umožniť predikcie a neskoršie dosahovanie vyššej pružnosti trhu práce. Beveridgeová krivka ukázala mieru segregácie trhu práce a tiež nezamestnanosť prevažne cyklického charakteru. O frikčnej nezamestnanosti informoval prieskum hodnôt nezamestnaných, ktorý poukázal na možnosť lepšieho využívania oficiálnej klasifikácie zamestnaní (KZAM 08) pri inzercii voľných pracovných miest. Dodržanie KZAM08 znamená prepojiť školy s praxou a dosahovať stav bližší trhovej rovnováhe.

Výstupy


NÁZOV PROJEKTU:
Ekonomické aspekty medzinárodných kapitálových pohybov v podmienkach európskych tranzitívnych ekonomík v kontexte hospodárskej konvergencie k starým členským krajinám Európskej únie  (VEGA 1/0442/10 )

Vedúci projektu:
Ing. Rajmund Mirdala, PhD.

Doba riešenia projektu:
2010-2011

ANOTÁCIA PROJEKTU:
Medzinárodná finančná integrácia európskych tranzitívnych ekonomík, odrážajúca ich schopnosť zapájať sa do procesu medzinárodných pohybov kapitálu, je úzko prepojená s procesom ekonomickej integrácie a konvergencie a podmienená kvalitatívnymi zmenami základných makro a mikroekonomických proporcií. Medzinárodné kapitálové pohyby pritom na jednej strane významne ovplyvňujú ekonomický vývoj krajín a na strane druhej odrážajú schopnosť krajiny aktívne participovať na procese medzinárodnej deľby práce. Cieľom predkladaného projektu bude, na základe poznania teórie k danej problematike, analyzovať základné tendencie formovania medzinárodnej finančnej integrácie európskych tranzitívnych ekonomík v podmienkach ekonomickej konvergencie k starým členským krajinám EÚ. Zohľadnenie vplyvu zmien základných makro a mikroekonomických proporcií v každej z európskych tranzitívnych ekonomík nám umožní posúdiť základné, ako aj vedľajšie efekty plynúce zo zapájania sa týchto ekonomík do procesu medzinárodných kapitálových pohybov

Výstupy


NÁZOV PROJEKTU:
Ekonomické nástroje na ochranu životného prostredia v trhovej ekonomike s aplikáciou na podmienky Slovenska (VEGA 1/0211/08 )

Vedúci projektu:
doc. Ing. Edita Farkašová, CSc.

Doba riešenia projektu:
január 2008- január 2010

ANOTÁCIA PROJEKTU:
Cieľom predkladaného projektu bude, na základe poznania teórie k danej problematike, analyzovať nakoľko súčasné ekonomické nástroje environmentálnej politiky rešpektujú tieto teoretické poznatky, nakoľko zodpovedajú súčasnej úrovni hospodárstva a aká je ich účinnosť Pri plnení tohto cieľa budeme výchadzať zo správania sa jednotlivých ekonomických subjektov na jednotlivých trhoch, čiže z pohľadu mikroekonómie. Analyzovanie vplyvu hospodárskeho rastu na kvalitu životného prostredia, vzťahov medzi životnou úrovňou a kvalitou životného prostredia bude vycházať z poznatkov makroekonómie.

Výstupy


NÁZOV PROJEKTU:
Skupinové ekonomické záujmy a ich vplyv na charakter a smerovanie hospodárskych reforiem (VEGA 1/3817/06)

Vedúci projektu:
doc. Emília Krajňáková, CSc.

Doba riešenia projektu:
2006-2008

ANOTÁCIA PROJEKTU:
V praxi uskutočňovania hospodárskych sa reforiem všeobecne považuje, že plánovanie a realizácia hospodárskych reforiem sa uskutočňuje z hľadiska ekonomických kritérií – vyššej výkonnosti hospodárstva a v záujme celospoločenských t.j. verejných záujmov. Avšak podľa teórie verejnej voľby každé reformné rozhodnutie sa vždy zakladá na kompromise verejných a skupinových záujmov a preto sa uskutočňujú viacerými spôsobmi, s odlišnými hospodárskymi výsledkami a taktiež odlišným dopadom na ekonomické postavenie jednotlivých skupín obyvateľstva. Preto predkladaná výskumná úloha sa zameriava na analýzu a skúmanie zákonitosti a mechanizmov zosúladenia skupinových a verejných záujmov v procese rozpracovania, výberu, schvaľovania a realizácie hospodárskych reforiem.


NÁZOV PROJEKTU:
Konkurencieschopnosť Prešovského samosprávneho kraja – východiská a prístupy k revitalizácii regiónu (VEGA 1/3829/06)

Vedúci projektu:
doc. Ing. Peter Kuzmišin, DrSc.

Doba riešenia projektu:
2006-2008

ANOTÁCIA PROJEKTU:
Cieľom projektu bola analýza existujúceho potenciálu PSK z hľadiska výrobných faktorov, komparatívna analýza s ďašími regiónmi Slovenskej republiky s využitím metodických postupov a kritérií Európskej únie. Cieľom bolo taktiež  spracovanie súhrnnej stratégie konkurencieschopnosti kraja na báze SWOT analýzy, predovšetkým v oblasti kultivácie ľudského potenciálu a efektívneho využitia zdrojov pracovných síl, ich využitia, reštrukturalizácie a rozvoja produkčného potenciálu kraja, identifikácie a eliminácie priestorových konfliktov, realizácie inovačnej politiky na báze efektívneho prepojenia vedy, výskumu a inovácií s adekvátnym prepojením na podnikateľskú sféru.

Výstupy: Kuzmišin, Palaščáková, Spišáková


NÁZOV PROJEKTU:
Teoretické a metodologické aspekty inštitucionálnej podpory podnikania ako faktor oživenia podnikateľského prostredia východoslovenského regiónu (VEGA 1/2557/05)

Vedúci projektu:
doc. Ing. Edita Farkašová, CSc.

Doba riešenia projektu:
2005-2007

ANOTÁCIA PROJEKTU:
Cieľom projektu bolo rozpracovať teoretické a metodologické aspekty inštitucionálnej podpory podnikania s následným vyhodnotením vplyvu inštitucionálneho prostredia na podnikateľskú činnosť v sledovanom regióne.


NÁZOV PROJEKTU:
Individuálna spotreba a ekonomické aktivity obyvateľstva (VEGA 1/0488/2003)

Vedúci projektu:
doc. Emília Krajňáková, CSc.

Doba riešenia projektu:
2003-2005

ANOTÁCIA PROJEKTU:
Hlavným cieľom vedeckej úlohy bolo uskutočniť analýzu kvalitatívnych a kvantitatívnych charakteristík spotreby a spotrebiteľského správania a zistiť ich vplyv na ekonomické aktivity obyvateľstva Slovenska. Pre realizáciu tohto cieľa bolo potrebné rozpracovať a uskutočniť program empirických zistení pre rozpracovanie a zdôvodnenie jednotlivých modelov spotreby a typov ekonomickej aktivity, ich porovnanie na úrovni štatistických závislostí zistenie smeru kauzálnych súvislosti medzi modelmi spotreby a spotrebiteľského správania a takými faktormi ekonomického správania obyvateľstva ako vzťah k práci, peniazom, úsporám, povolaniu, kariére, podnikaniu alebo správanie v sfére práce, výber povolania, narábanie s peniazmi, úsporami, šetrnosť, podnikavosť a pod.


NÁZOV PROJEKTU:
Typy spotrebiteľského správania sa a kritériá typológie spotrebiteľov pre výskum trhu a marketingové rozhodovanie (VEGA 1/7192/2000)

Vedúci projektu:
doc. Emília Krajňáková, CSc.

Doba riešenia projektu:
2000-2002

ANOTÁCIA PROJEKTU:
Hlavným teoretickým výsledkom realizácie vedeckých cieľov projektu bolo zistenie univerzálnosti štýlu života zachytávať základné sociálne a ekonomické vlastnosti ľudí a adekvátne sa prejavovať v zodpovedajúcom type ich spotreby a spotrebiteľského správania v odlišných sociálnych, ekonomických a v kultúrne rôznorodých spoločnostiach. Na základe zistenej informácie bol potvrdený tesný korelačný vzťah medzi sociálnymi, ekonomickými a demografickými vlastnosťami obyvateľstva Slovenska a ich hodnotovým a orientačným štýlom života. Zároveň bola potvrdená tesná korelačná spojitosť ukazovateľov štýlu života (hodnotové preferencie, prednosti, vzťah k práci, kariére, spôsob trávenia voľného času, záujmy a pod.), rozsahu a charakteru spotreby (ako ľudia míňajú peniaze, čo a v akom rozsahu nakupujú a pod.) a spotrebiteľským správaním (postoje a vzťahy k reklame, móde, nákupom a ich množstve, čo je dôležité pri kúpe tovaru- cena, kvalita, užitočnosť, móda, kde radšej nakupujú, zdroje informácie pri nakupovaní, ich validita, účelnosť tovaru, pomer racionálnych prvkov a imageových a pod. V dôsledku toho boli vytvorené štatistické typy spotrebiteľov na základe ich štýlu života.